HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şok-evden çıkarlarsa öldürülecekler

07 Ağustos 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Şok-evden çıkarlarsa öldürülecekler

Tanzanya’da yaşayan Afrikalı albinolar, evden dışarı çıkamıyorlar. Afrikalılar, afrikalı albionoların uzuvlarını büyülü gördükleri için onları öldürmeye çalıştıkları öğrenildi.

Ten renkleri yüzünden acımasızca öldürülen albinolar korku içinde yaşamlarını sürdürmeye çalılşıyor. Tanzanya’da uzuvlarının büyülü güce sahip olduğu inancı yüzünden kurban edilme tehlikesi yaşayan 70 kişilik albino ailesi, kendilerine güvenli bir alan inşa etti.
Ciltte renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğundan aşırı beyaz doğan, uzuvlarının büyülü güce sahip olduğu yanlış inanışı nedeniyle cinayete kurban giden albinolar sonunda saklanmak yerine birleşmeyi seçti.
Albinoluk, özellikle insanlarda melanin pigmentinin yokluğuna bağlı olarak renksizleşme olarak biliniyor. Bu durum çoğunlukla tirosinaz denen bir enzimin eksikliğinden kaynaklanıyor. Albino canlılarda deri genellikle çok açık renkli, saç-tüy-kıl gibi keratin yapılar beyaz renktedir, gözler de kırmızıdır.

Tanzanya’da sayıları 70’in üzerinde olan albino ailesi kabanaga Koruma Merkezi çatısı altında katledilme tehlikesine karşı toplandı. Albino dışındakiler ve kamp çalışanları dışında kimsenin giremediği merkezde hayatlarını sürdüren kabilenin en büyük korkusu çocuklarının dışarı çıkması.

albino

Şok-evden çıkarlarsa öldürülecekler

Afrikalı albinolar yüzyılllardır iyi şans ve ölümcül hastalıklara karşı kür oldukları inancıyla kurban ediliyor.

albino (3)

Hedef ise çoğunlukla çocuk. AP’nin haberine göre yeni açılan merkez albinoları bu saldırılardan koruyabilir.

albino (6)

Geçtiğimiz zamanlarda da Brezilya’da yaşayan Afrika kökenli bir ailenin çocukları son zamanlarda bilim adamlarının ilgi odağı olmuştu. Çünkü aynı anne babadan dünyaya gelen 5 kardeşten 3’ü albino.

albino (7)
Yani tamamen pigmentsiz doğan üç kardeşin saçları, tenleri, kirpikleri bembeyaz. Diğer ikisi ise siyahi.

albino (10)

Pernambuco Federal Üniversitesi’nin profesörlerinden Valdir Balbino, ailenin genetik yapısını incelemeye aldı. Genetik kurallarına göre, Afrikalı-Brezilyalı olan ve koyu tenli insanlar olan çocukarın anne babalarının dünyaya üç albino çocuk getirmeleri, çok ender rastlanır, hatta şimdiye kadar görülmemiş bir durum.

albino (11)

Dünyada çok ender rastlanan bir şekilde “beyaz” çocukları dünyaya getiren anne Fernandes, yolda yürürken herkesin kendilerine baktığını ve çocukları olduğuna inanmadıklarını anlatıyor.

albino (29)

Afrika’da ise durum çok farklı. Doğu Afrika’nın değişik ülkelerinde çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan onlarca albino cinayete kurban gitti.

albino (32)

Özellikle Tanzanya’da büyücülerin, albinoların saç, kol, ayak ve kan gibi bedenlerinden alınan parçaları, insanları zengin yapacağı öne sürülen bir iksir yapımında kullandıkları belirtiliyor.

albino (33)

Soydan geçen bir metabolizma hastalığı olan albinizm hastalarına akşın ya da albino deniliyor. Dünya genelinde her 20 bin kişiden biri albinizm hastası.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika