HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Suriye’de Kürdistan Kuruluyor İşte Kürdistanın Haritası

15 Şubat 2015
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Suriye’de Kürdistan Kuruluyor İşte Kürdistanın Haritası

Suriye’de Kürt Liderler anlaştı, Suriye’de Özerk Kürdistan kuruluyor, Suriye’de Kürdistan’ın ilan edileceği yer…

 

 

Kürt Liderler Anlaştı, Kürdistan İlan Ediliyor…Suriye’de Kürdistan İlan Edildikten Sonra Seçime Gidilecek…

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi Kenti Duhok’ta Toplantı Yapıldı

İngiliz Times gazetesinde “Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor” başlıklı bir haber yayınlandı. Gazete, Suriyeli Kürt liderlerin bir araya gelerek, özerk bir bölge ilan etme konusunda görüştüklerini kaydedildi. Liderlerin, Suriye’deki üç bölgede kurulacak yeni bir siyasi varlık konusunda uzlaşmak üzere Irak’ın Duhok kentinde bir araya geldiği belirtiliyor.

Önce Kürdistan İlan Edilecek, Sonra Seçime Gidilecek


Haber şöyle devam ediyor: “Dokuzuncu gününe giren konuşmalarda, Suriyeli Kürtler; Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarının “Rojava” adı altında yarı-özerk bir Kürt bölgesi olarak ilan edilmesini talep ediyor. Suriyeli Kürtlerin ana temsilcisi, PYD (Demokratik Birlik Partisi), resmi varlığın açıklanmasının ardından bölgesel bir parlamento kurulması ve savunma birlikleri oluşturulması için seçimlere gidileceğini söyledi.” Gazete, Türkiye’nin bu girişime karşı çıktığını, Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin ise temkinli yaklaştığını yazıyor.

Kürdistan resmen İlan Edilecek


Kürt kuvvetlerinin IŞİD militanlarıyla oldukça kanlı bir savaş yürüttüğü vurgulanan haberde, bu nedenle Suriyeli Kürtlerin elindeki bölgelerde istikrarın sağlanamadığına da dikkat çekiliyor.
Gazete, Türkiye’nin PYD’yi Özgür Suriye Ordusu ile birleşmeye ikna etme çabasından da bahsediliyor.


Haberde şu ifadeler yer alıyor:


“Suriyeli Kürt liderler, özerkliğin ilan edilmesinin aslında gerçekte olanın resmi bir dille duyurulması olduğunu savunuyor.
Türkiye’nin Iraklı peşmergelerin Kobani’ye geçişine izin vereceği yönündeki açıklamasına Suriyeli Kürtler şüpheyle yaklaşıyor. Kobani Kantonu Dışişleri yetkilisi İdris Nassan ise ‘Bizim yeterince savaşçımız var. Bize asıl ağır silah lazım’ diyor.


PYD liderleri Kobani’ye Iraklı peşmerge tedariğinden ziyade, Suriyeli Kürtlerin kente geçmesini istiyor.”


Haberde, Suriyeli Kürtleri “Esad rejimiyle işbirliği yapmakla suçlayan” İslam Ordusu Sözcüsü Abdurrahman Salih’in şu ifadelerine de yer veriliyor: “Onlar Esad rejimiyle birlikte hareket ediyorlar, Esad’ın milisleri gibiler. Kürtler devrime katılmadılar çünkü tek istedikleri bir Kürt devleti.”

Kaynak-Milliyet,Dış Haberler,İngiliz Times Gazetesi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika