HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarafsız Haber Sitelerinin Önemi

03 Haziran 2015
Ana Sayfa » Genel Haberler » Tarafsız Haber Sitelerinin Önemi

İnsanlık tarihinin en önemli mesleklerinden biri olan habercilik, geçmişte ne derece önemliyse çağımızda da insanlık için büyük önem arz etmektedir. Haberciliğin şartları, habercilerin görevleri ve haber anlayışı da önemli etkenlerdendir. Lakin tarafsız, bağımsız ve muhalif olmayan haberciliğin hiçbir önemi ve ya işlevi bulunmamaktadır.
Önceki dönemlerde Gazete,Dergi ve Televizyon haberciliği ön planda iken, internetin yaygınlaşması ve herkesin hayatına girmesiyle internet haberciliği önem kazandı. Bilgisayar,Tablet ve son olarak cep telefonunda internet kullanımı internet alanında haber yayınlayan sitelerin yaygınlaşmasına neden oldu. İnternet ortamında yayın yapan siteler, online şekilde anlık olarak haberleri kitlelere ulaştırır. Ancak bu sitelere olan rağbet şu şekilde özetlenebilir.

Örnek verecek olursak; Bir internet sitesi şu şekilde olmazsa hiçbir değeri bulunmaz.
Ziyaretçiler, tarafsız haber sitesi olarak siteyi görmez ise siteyi anında terk ederek başka haber sitelerine yönelir. Bu da haber sitelerinin tarafsız olma yarışına girmesine neden olmuştur. Haberciliğin en önemli şartlarından biri olarak kabul edilen tarafsız haber anlayışı haber mesleğine yön veren en önemli etken olarak görülmektedir. Lakin bir haber sitesi tarafsız değilse bu haber mesleğine tamamen ters bir anlayış olarak kabul edilir ve o haber sitesinin itibarı sarsılır.

güncel haberler
Özellikle haber sitelerinin yaygın olması sebebiyle haber siteleri, muhalif haber sitesi ve bağımsız haber sitesi olma özelliğine sahip olmaya çalışıyorlar. Muhalif olmayan haber siteleri mutlaka taraflı olurlar ve haber mesleğinin en önemli kuralı olan tarafsızlık anlayışına ters düşerler bu da ziyaretçilerin o sitelere bakış açısını belirler.

Belirttiğimiz gibi bir haber sitesi kesinlikle bağımsız haber sitesi sitesi olmalıdır. Bir kurum,kuruluş,siyasi parti,iktidar, örgüt ve benzeri güçlerin etkisinde olan haber sitesinin hiçbir değeri bulunmamaktadır. Çünkü o haber siteleri sadece mensubu oldukları güçlere hizmet ederler.
Sizler için hazırladığımız bu makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika