HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tevrat, Moşiyah ve dua…

11 Mart 2015
Ana Sayfa » Genel Haberler » Tevrat, Moşiyah ve dua…

“Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?” diyor Allah bir ayetinde… Gerçekten de insanın Allah’tan başka sığınacak kimsesi yok, dua edecek, yardım isteyecek kimsesi yok. İnsanın duasından başka neyi var? Tabii ki Allah’a yalvaracak,  tabii ki Allah’a sığınacak. Allah insanları Kuran’da sürekli duaya şu ayetiyle çağırıyor:

Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret. Gaflete kapılanlardan olma. (Araf Suresi, 205)

Tevrat’ta da çok güzel dua ile ilgili sözler var. Bildiğiniz gibi Museviler’de ahir zamanda çıkacak Hz. Mehdi (Moşiyah)’ın çıkması için her gün içli içli, yalvara yalvara dua ediyorlar. Musevi kaynaklarına göre Moşiyah’ın geliş vakti 1999- 2012’dir. Musevi takvimine göre vakit tamam. Tevrat’taki alametlerinin tamamı çıktı. Dolayısıyla Musevilerin, Allah’a Moşiyah’ın çıkışı için dua etmeleri, yalvarmaları en önemli vazifeleri şu an.Allah, Moşiyah’ın çıkmasını istiyor, Hz. Mehdi’nin çıkmasını istiyor. Çünkü kurtuluş buna bağlı. Bu Tevrat’ta çok önemli bir husus olarak geçiyor. Hadislerde çok önemli bir husus olarak geçiyor. Allah dünyayı Moşiyah-Mehdi’ye göre dizayn ediyor şu an. Bu yüzden Musevilerin dua örtülerini örtüp, “Ya Rabbi! Bize Moşiyah’ı gönder” diyerek sürekli dua etmeleri gerek. Tevrat’ta dua ederek Allah’a yönelmeye çok dikkat çekiliyor:

Rab Kendisi’ne yakaran, içtenlikle yakaran herkese yakındır. Dileğini yerine getirir Kendisi’nden korkanların, feryatlarını işitir, onları kurtarır.Rab korur Kendisi’ni seven herkesi… (Mezmurlar, 145:18-20

MA-yazi 313

… Rab’be yalvarmak, herşeye egemen Rab’be yönelmek için hemen yola çıkalım… (Zekeriya, 8:21)

İlkbaharda Rab’den yağmur dileyin. O’dur yağmur bulutlarını oluşturan… (Zekeriya, 10:1)

Soluğum tükenince Seni andım, ya Rab, duam Sana… (Yunus, 2:7)

Bunun üzerine yüzümü Rab Allah’a çevirdim. Duayla, yakarışla, oruçla O’na yalvardım; çul kuşanıp külde oturdum. Rab Allah’ıma dua edip günahlarımızı açıkça kabul ettim. Şöyle dedim: “Ya Rab, Kendisi’ni sevenlerle, buyruklarına uyanlarla yaptığı antlaşmaya bağlı kalan, sürekli sevgi gösteren yüce ve görkemli Allah! (Daniel, 9:3-4)

… Gece İlahi söyler, dua ederim yaşamımın Allah’ına. (Mezmurlar, 42:8)

Dua ettiğinde Allah ondan hoşnut kalır, o da Allah’ın yüzünü görüp sevinir. Allah onun durumunu düzeltir. (Eyüp, 33:26)

… “Allah’ım, ellerime güç ver” diye dua ettim. (Nehemya, 6:9)

… Durmadan dua etsinler… (Mezmurlar, 72:15)

Yüksek sesle yakarıyorum Rab’be, yüksek sesle Rab’be yalvarıyorum… Sana haykırıyorum, ya Rab: “Sığınağım, yaşadığımız bu dünyada nasibim Sensin” diyorum. (Mezmurlar, 142:1, 5)

… Alçakgönüllülüğü takınır, Bana yönelip dua eder, kötü yollarından dönerse… günahlarını bağışlayıp ülkelerini sağlığa kavuşturacağım. (2. Tarihler, 7:14)

… Biz Allah’ımıza dua ettik… (Nehemya, 4:9)

Halk şöyle dua etti: “Tek Rab Sensin. Gökleri, göklerin göklerini, bütün gök cisimlerini, yeryüzünü ve içindeki her şeyi, denizleri ve içlerindeki her şeyi Sen yarattın. Hepsine Sen can verdin. Bütün gök cisimleri Sana tapınır.” (Nehemya 9:6)

Dünyayı yaratan, yerini alsın diye ona biçim veren, adı Rab olan şöyle diyor: “Bana yakar da seni yanıtlayayım; bilmediğin büyük, akıl almaz şeyleri Sana bildireyim.” (Yeremya, 33:2-3)

Yüksek sesle yakarıyorum Rab’be, yüksek sesle Rab’be yalvarıyorum… Bunalıma düştüğümde, gideceğim yolu Sen bilirsin. Tuzak kurdular yürüdüğüm yola… Sana haykırıyorum, ya Rab: “Sığınağım, yaşadığımız bu dünyada nasibim Sensin” diyorum.

“Haykırışıma kulak ver, çünkü çok çaresizim; kurtar beni ardıma düşenlerden, çünkü benden güçlüler.” (Mezmurlar, 142:1-6)

Müslümanların Kuran’da bildirildiği gibi kitap ehline, Hıristiyanlara ve Musevilere daima sevgi, şefkat ve merhametle davranmaları, güzellikle tebliğ yapmaları gerekir.

Mert Arslanoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : , ,
Tema Fabrika