HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tirbespiye’de YPG ile El Kaide Arasında Çatışma

13 Kasım 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Tirbespiye’de YPG ile El Kaide Arasında Çatışma

Rojava’nın Tirpespiye kentinde YPG’nin başlattığı Qamişlo ve Kobani Şehitleri Devrimci Operasyonu kapsamında YPG ile El Kaide arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çıkan çatışmalarda 16 köy El Kaidenin elinden kurtarılırken, çok sayıda kişinin öldüğü de gelen haberler arasında.

Tirbespiye’de YPG ile El Kaide Arasında Şiddetli Çatışmalar

PYD’nin askeri gücü YPG orduları  ile El Kaide’ye bağlı silahlı gruplar arasında Tirbespiye yakınlarında bulunan Mihemed Diyab çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

YPG’nin Til Koçer, Serekaniye ve Til Temir’den sonra Tirbespiye bölgesinde El Kaideli gruplara yönelik 12 Kasım akşamı başlattığı “Qamişlo ve Kobani şehitleri devrimci operasyonu”  devam ediyor.

YPG kaynaklarından alınan bilgilere göre Salı günü saat 23.15 sıralarında Tirbespiye’nin güneyinde yer alan Mihemed Diyab köyü çevresinde Halk Savunma Birlikleri ile El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti ve El Nusra Cephes arasında şiddetli çatışmalar başladı. Çatışmalar bu sabah saatlerinde de sürüyordu.

YPG 16 Köyü Kurtardı

YPG aralarında El Kaideli grupların stratejik karargahlarından olan Mihemed Diyab da olmak üzere 16 köyü El Kaidenin elinden kurtardı.

Operasyonlar çerçevesinde dün akşam saat 20.00 sıralarında Tirbespiye’nin güneyinde harekete geçen YPG birlikleri ile El Kaide’ye bağlı silahlı gruplara ağır kayıplar verdirdi. Bu bölgede yaşanan çatışmalarda çok sayıda çete üyesinin öldüğü ve çok miktarda cephanenin ele geçirildiği bildiriliyor. Bölgeden alınan bilgilere göre 2 El Kaide üyesinin cenazesi YPG’nin elinde.

YPG’nin Ele Geçirdiği Köyler

Bu arada bölgede bulun El Kaide birliklerinin stratejik bir karargâh olarak kullandığı Mihemed Diyab köyü YPG’nin kontrolüne geçti. YPG birlikleri alanda bulunan Mirr, Sofiya, Taya, Mezluma, Ribêda, Mihemediyê, Riheya Biçûk, Xirbê Sim, Xirbê Cihaş, Huriyat, Aşağı Huriyat, Yukarı Huriyat, Um Kirênat, Nebbua, Zahiriyê köylerini kurtardı.

Kaynak-Dış Haberler-Anha Haber Ajansı (hawarnews.com)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika