HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13335 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Voleybolda Kurallar

28 Aralık 2012
Ana Sayfa » Genel Haberler » Voleybolda Kurallar

Tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanan voleybol, sadece oynayan kişinin değil aynı zamanda izleyen kişilerin de son derece zevk almasını sağlamaktadır. Buna rağmen voleybol kuralları son derece açık ve kafalarda soru işaretine yer vermeyecek şekilde ön plana çıkarılmıştır. Ülkemizde de birden fazla lige sahip olan voleybol, milli takımımızla büyük başarılar elde ederiz.

Dilerseniz voleybolda kurallara biraz değinelim ve nasıl olduğunu daha net bir şekilde gözden geçirelim. Öncelikli voleybol topunun çevresinin 65 santimetre civarında olması gerektiği ve ağırlığının da ortalama 270 gam olması gerektiği bilinmektedir. Bu oyunun en önemli noktası ise efor sarf ettirmesidir. Voleybol saha ölçütleri 9 metreye 18 metre olarak ayrılmaktadır. Kurallara uyulmak saha hakemleri tarafından tespit edilmektedir. Kural ihlalleri bazı farklı cezaların oluşmasına neden olabilir. Bun hakemler karar verecektir.

Pek çok alanda benzer büyüklüklerde yer alıyor olsa bile bu özellikleri ve voleybol kuralları*tüm dünya üzerinde benzerlik taşımaktadır. Setlere ayrılan voleybolda set sonunda takımlar yer değiştirirler. Orta kısmında ağ bulunan saha da erkekler ve bayanlar için ağ yüksekliği farklılık gösterebilir.* En çok efor sar edilerek mücadele edilen oyunlar arasında yer alan voleybolda iyi zıplama yeteneğinin de büyük bir artısı bulunduğu da unutulmamalıdır.

Rakip takımın topu 3 pasta göndermesi gerekmektedir. Fileye çarpma ve diğer kural ihlalleri hakemler tarafından tespit edilir. Ağda oturan çizgi hakemi bu oyunda sayıyı vermekle görevlidir. Voleybol saha ölçütleri kapalı veya açık fark etmez tüm sahalarda aynı olmaktadır.

Sporun teşvik edilmesi kapsamında bu spor faaliyeti giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Resmi maçlarda bu kurallara hassasiyet gösterilirken voleybolda kurallar kişiden ve oyundan oyuna farklılıkta gösterebilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika