HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YDG-H Cizre’de 3 Okulu Ateşe Verdi

13 Şubat 2015
Ana Sayfa » Gündem Haberleri » YDG-H Cizre’de 3 Okulu Ateşe Verdi

Kürtçe okul tartışması ve kgavası büyüyor… Diyarbakır, Cizre ve Yüksekova’da açılan Kürtçe okulların mühürlenip kapatılmasının ardından PKK’nin şehir yapılanması olarak bilinen Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) Şırnak’ın Cizre ilçesinde 3 okulu ateşe verdi. YDG-H militanları, yangını söndürmek için olay yerine gelen itfaiye ekiplerine de engel oldu.

 

 

 

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi, Şırnak’ın Cizre ilçesi  ve Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde açılan üç Kürtçe okulun Valiliklerin aldığı karar doğrultusunda polis ekiplerince kapatmasının ardından bu akşam Şırnak’ın Cizre ilçesinde üç okul ateşe verildi.Okul yakma eylemlerini, YDG-H üstlendi. YDG-H, Cizre’de okulları ateşe verdiklerini sosyal paylaşım sitesi Twitter üzeri duyurdu.

Cizre’de Pazartesi günü açılan Berivan İlkokulu’nun bu sabah mühürlenmesi ardından Cudi mahallesinde bir araya gelen YDG-H üyeleri, mahallede bulunan Fatih İlkokulu, İstiklal İlkokulu ve İsmail Ebulis İlkokulu’nu benzin döküp, molotof kokteyli atarak ateşe verdi.
YDG-H üyeleri yangına müdahale için gelen İtfaiye ekiplerinin geçişine de izin vermedi.

Okulları ateşe verip, söndürülmelerini engellemeleri üzerine gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla kendilerine müdahale eden polislerle de çatışan YDG-H üyeleri, polise havai fişek, taş ve molotoflarla karşılık verdi.

Büyük çapta hasa meydana gelen okullardaki yangın devam ederken, gençler ile polis arasındaki çatışmalar geç saatlerde devam ediyordu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : , , , ,
Tema Fabrika