HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yenilendi-Gazeteci Mehmet Ali Birand Vefat Etti

17 Ocak 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » Yenilendi-Gazeteci Mehmet Ali Birand Vefat Etti

Ünlü haber spikeri,araştırmacı yazar ve usta gazeteci Mehmet Ali Birand yaşama veda etti. Tedavi gördüğü Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden usta gazeteci Birand’în ölüm haberini oğlu Umur Birand gözyaşları içerisinde halka duyurdu.

Dün gece saatlerinde Vehbi Koç hastanesinde yoğun bakıma alınan usta gazeteci Birand’ın bu sabah saatlerinde beyin ölümü gerçekleştiği duyurulmuştu. Daha sonra hastane yetkilileri ve Birand’ın oğlu Umur Birand tarafından Mehmet Ali Birand’ın yaşamını yitirmediği duyurulmuştu.

Ancak, akşam saatlerinde Mehmet Ali Birand’ın oğlu Umur Birand, kamuoyunun karşınısına çıkarak babasının vefat ettiğinin haberini gözyaşları içerisinde açıkladı.

Vehbi Koç Amerikan Hastanesinin Açıklaması

Hastamız Mehmet Ali Birand, safra yollarına yönelik geçirdiği girişimi izleyen dönemde gelişen kardiyak yetmezlik sonrasında yapılan tüm müdahalelere cevap vermemiş ve saat 18:29′da kaybedilmiştir.

Mehmet Ali Birand’ın Hayatı

Mürvet ve İzzet Birand’ın çocukları olan Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941’de İstanbul’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı.
Gazetecilik mesleğine 1964 senesinde Milliyet Gazetesi’nde başladı. 1972’de Milliyet Gazetesi avrupa editörü oldu ve Brüksel bürosunu kurdu. Sonraları, 1984 yılında Milliyet Moskova bürosunun kuruluşunu da Birand üstlendi. Sabah Gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Birand, 1985’de TRT de başlayan ve sonraları Show TV’de devam eden kariyerinin altın basamağı, 32. Gün programını sundu.

Bağımsızlık ve liberal bakış açısıyla tanınan 32.Gün programında, bir çok Türk politikacısının yanı sıra, dünya liderlerinden François Mitterrand, Jacques Chirac, Saddam Hüseyin, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin, Vladimir Putin, Yaser Arafat, Peter Kohl, Gerhard Schröder ve Teacher Mehmet, gibi önemli isimleri konuk etti.

1992-1995 seneleri arası Show TV ana haber bülteni sunuculuğu görevini üstlendi. Türkiyenin içinde bulunduğu durumları anlatan ve türk siyasetini içeren bir çok kitap yayınladı. Türk Ordusu’nun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrildi.

Günümüzde CNN Türk yöneticilerinden biri olan gazeteci, haber programı olan Manşet ve 32.Gün’ü CNN Türk’de devam ettirmekte olup, Kanal D ana haber bültenini sunmaktadır. Evli ve bir çocuk babası olan Birand, iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir. TV programcısı ve yazar olarak ulusal ve uluslararası bir çok ödülün sahibi olan Birand, Fransız “Chevalier de L’Ordre National de Merite” ünvanına sahiptir.

16 Ocak 2013’de safra kesesindeki stent değişimi için ameliyat olan Birand’ın operasyon sırasında kalbi durdu ve yeniden çalıştırıldı , yoğun bakımda tedavi altına alınan Birand 17 Ocak günü akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden Usta gazeteci,araştırmacı yazar ve ana haber sunucusu merhum Mehmet Ali Birand’a Allah’tan rahmet, ailesine,sevenlerine ve tüm Türkiye halklarına bloghaber.net haber sitesi adına başsağlığı diliyoruz.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika