HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YPG 3 emir ile 10 IŞİD çetesini öldürdü

19 Mart 2014
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » YPG 3 emir ile 10 IŞİD çetesini öldürdü

Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’da YPG ile El Kaideye bağlı IŞİD çeteleri arasında çıkan şiddetli çatışmalarda IŞİD’in 3 emiri  ile 10 IŞİD çetesi öldürüldü.

Geçtiğimiz günlerde özerklik ilan eden Rojava’nın Kobane kantonunun Sirin beldesine bağlı ve Fırat Nehri kıyısında bulunan Cade, Aşme, Boraz, Xerus köylerine IŞİD çeteleri tarafından birçok koldan saldırı düzenlendi. YPG’nin karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmalarda, 3 emir ile 10 IŞİD üyesi öldürüldü. YPG güçleri, Serekaniye’nin 25 km batısında bulunan Til Henzir’i kurtardı.

Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) bağlı çeteler, Kobane kantonunun Sirin beldesine bağlı, Cade, Aşme, Boraz, Xerus köylerine saldırdı. Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) direniş ile karşılık vermesi sonucunda çok şiddetli çatışmalar yaşandı.

YPG kaynaklarından alınan bilgilere göre, IŞİD’e bağlı çetelerin Cade, Aşme, Boraz, Xerus saldırısı ardından başlayan şiddetli çatışmalarda, aralarında Ebu Yusuf Tenfizi ve Adem Çeçeni’nin de bulunduğu 3 emir ile 9 çete üyesi öldürüldü. YPG kaynakları, söz konusu kişilerin cenazenelerinin ellerinde olduğunu da belirtti.

Cade ve Aşme köylerinde yaşanan çatışmalarda ise aralarında biri Mısır uyruklu ve adı öğrenilemeyen bir emir ile 4 çete üyesi öldürüldü. Aynı zamanda Xerus köyüne de IŞİD çeteleri ağır silahlarla bir saldırı düzenledi. Sabaha kadar devam eden çatışmalarda IŞİD emirleri Ebu Yusuf Tenfizi ve Adem Çeçeni’nin de bulunduğu 10 çete üyesi öldürüldü.

Boraz ve Degirmen köylerine karşı IŞİD çeteler iki koldan saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda YPG güçlerinin direnişiyle karşılaştı. Burada yaşan çatışma bir doçka ile askeri araç imha edildiği öğrenilirken, çeteler de geri çekilmek zorunda kaldı.

Dünden bu yana yaşanan çatışmalarda üç YPG savaşçısı yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren YPG savaşçıların Derya Dilovan kod adlı Azize Hüsen (20), Ruhat Botan kod adlı Canfeda Dirok (19 ile Şeho Şahin (22) olduğu belirtildi.

TİL HENZİR KÖYÜ KURTARILDI

Bu arada Serekaniye’nin 25 kilometre batısında bulunun Til Henzir köyü YPG güçleri tarafından kurtarıldı. Yaşanan çatışmalarda çok sayıda IŞİD üyesinin öldürüldüğü de öğrenildi. YPG’nin konuya ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak-DIŞ HABERLER, Anha Haber Ajansı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika