HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YPG 50 Günlük Bilançoyu Açıkladı, 945 Ölü

05 Ekim 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » YPG 50 Günlük Bilançoyu Açıkladı, 945 Ölü

Partiya Yekitiya Gel-PYD’nin askeri gücü YPG, 50 günlük savaş bilançosunu açıkladı. YPG Genel Komutanı YPG Basın Sözcüsü Rêdûr Xelil, 16 Ağustos gününden bu yana El Kaide ile YPG arasında çıkan çatışmalarda  945 çete mensubunun öldürüldüğü, bu çatışmalarda 79 YPG savaçısının da yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Rojava’nın Serêkaniyê kentinde  bir basın toplantısı düzenleyen YPG Basın Sözcüsü Rêdûr Xelil, 16 Ağustos’tan bu yana yaşanan çatışmaların bilançosunu verdi. Xelil, El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile bunlara destek veren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bünyesindeki bazı grupların saldırılarının arttığına dikkat çekti.

Girkê Legê’nin Çilaxa bölgesine yönelik saldırıların Dêrik ile Qamişlo arasındaki bağlantıyı koparmak için yapıldığını söyleyen Xelil, Serêkaniyê’ye bağlı Elok köyüne Eylül ayında yapılan saldırı ile de Serêkaniyê ve Dirbesiyê arasındaki bağlantının koparılmak istendiğine dikkat çekti. Elok ve komşu köyler YPG güçleri tarafından kurtarılmıştı.

YPG’ye yönelik tüm saldırılar ve planların boşa çıkarıldığını vurgulayan YPG Basın Sözcüsü, Dêrik bölgesinden Efrin’in Cindires ilçesi ve Qestel Cindo köyüne kadarki alanda çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Cindires, Suriye’nin İdlib kentine bağlı Atma sınırında bulunuyor. Türkiye sınırındaki Atma beldesi El Kaide’nin elinde iken, Efrin’in batı ucundaki Qestel Cindo köyü de Azzaz şehri ile sınıra sahip.  Cindires ile Atma arsındaki çatışmalar 24 Eylül’de IŞİD’in YPG’nin Cinderes ilçesi ile Türkiye sınırındaki Atma arasında ele geçirdiği mevzilere yönelik ağır silahlarla saldırıda bulunmasıyla başladı.  Yaklaşık iki haftadır süren çatışmalarda El Kaide bağlantılı gruplar ağır kayıplar verdi. Ölenler arasında IŞİD Genel Komutanı Ömer El Şişani ve IŞİD emiri Abdulkerim El İmarati de bulunuyordu.

Qestel Cindo’daki çatışmalar da Suriye’nin Azzaz kentinin 2 Ekim günü El Kaide’ye bağlı grupların eline geçmesinden sonra başladı.  El Kaide ile çatışmalardan kaçan Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) çok sayıda savaşçısı YPG kontrolündeki alanlara sığınmıştı.  Onları izleyen El Kaide birliklerinin ÖSO üyelerinin sığındığı Qestel Cindo köyüne saldırmasıyla birlikte YPG ve El Kaideli gruplar arasındaki çatışmalar da şiddetlenmişti. 4 Ekim gecesi YPG ile IŞİD arasında ara bir formül bulunarak silahlar şimdilik susturuldu.

Xelil, ÖSO ile Savaşmak İstemiyoruz!

Xelil Serêkaniyê’deki basın toplantısında ÖSO’ya bağlı gruplara çağrıda bulundu: “Daha önce bir çok kez ÖSO’ya yaptığımız çağrılarda Kürtlere yönelik saldırılara katılamamalarını istedik ancak ne yazık ki onlara bağlı bazı grup ve taburlar çetelere katıldı ve tarihi bir hata içerisine girdiler. Biz YPG olarak ÖSO ile savaşmak istemiyoruz. ÖSO’nun IŞİD karşısındaki tavrını netleştirmesi gerekiyor.”

Batı Kürdistan’a yönelik saldırılar karşısında Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi’nin (ENKS) tavrının da eleştiren Xelil, “ENKS El Kaide saldırılarına ilişkin tavrını ortaya koymadı. ENKS’nin yaptığı utangaç bir açıklaması ise çok geç kaldı” dedi.

Xelil’e göre 16 Ağustos’tan bu yana Batı Kürdistan ve Halep’te yaşanan çatışmalarda 945 silahlı grup üyesi öldürüldü. YPG, “Çeteler bu süre içerisinde 10 kez bomba yüklü araçla saldırı düzenlerken, 11 kez de intihar saldırısı gerçekleştirdi.” dedi.

Xelil, çatışmalarda 79 YPG savaşçısının da çatışmalarda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika