HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YPG Nedir? PYD Nedir? YPG’nin Açılımı

03 Ağustos 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » YPG Nedir? PYD Nedir? YPG’nin Açılımı

Kürtçe(Yekitiya Parastina Gel)– Türkçe (Halk Savunma Birlikleri) YPG, Partiya Yekitiya Demokrat-PYD‘ye bağlı askeri güçtür. YPG birlikleri Suriye Kürt bölgesinde ÖSO,El Kaide ve Beşar Esad‘ın askerlerine karşı savaşmaktadır. YPG’li güçler, 1 yıldan beridir Kürt illerine el koymuşlardır. Ancak kısa zamanda demokratik özerklik ilan etmek isteyen Kürtlere bu kez ÖSO, El Kaide birleşmesi olan çeteler saldırıya geçmişler ve 18 gündür şiddetli çatışmalarda çok sayıda kişi ölmüştür.

PYD Nedir?, PYD’nin Açılımı:

PYD,Kürtçe( Partiya Yekitiya Demokrat) , Türkçe( Demokratik Birlik Partisi) 2003 yılında Suriyeli  Kürtler tarafından Suriye’nin kuzeyinde kurulmuş bir siyasi partidir. Halen bölgenin en etkili partisi, siyasi ve askeri alanda  faaliyet göstermektedir. Partinin Lideri Salih Müslim’dir. PYD’nin Askeri kolu yaklaşık 5 000 gerilladan oluşan Halk  Koruma Birlikleri’dir.

PYD, Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesinin ardından, Suriye’de Halep Eyaleti’ndeki Kobani, Afrin ve Cinderis kentleri; Haseke Eyaleti’nin Amude, Derik, Efrin beldeleri, El Darbasiye kenti ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşında bulunan Resulayn (Serekaniye)  kenti ile Tirbesipiye kasabasında siyasi ve askeri kontrolü elinde tutmaktadır.
PYD’nin, PKK ile bazı kaynaklara göre benzer görüşleri savundukları bazı kaynaklara göre de aralarında bir ortaklık olduğu öne sürülmektedir. PYD, hem Özgür Suriye Ordusu hem de Suriye Baas Partisi Hükümeti ile zaman zaman silahlı çatışmalara girmiştir.

16 Temmuz 2013 Günü El Kaideci Çetelerin YPG‘nin Kadın Kolu, (Kadın Savunma Birlikleri) YPJ‘ye saldırması ile patlak veren çatışmalar halen şiddetlenerek sürmektedir. Şu ana kadar 250 el kaideci çetenin öldürüldüğü sanılıyor.

YPG Nedir?, YPG’nin Açılımı;

Partiya Yekitiya Demokrat-PYD’ye bağlı askeri güçlerin oluşturduğu Yekitiya Parastine Gel birlikleri 8 tugaydan oluşmaktadır. Halen katılımın çok yüksek olduğu YPG’ye bağlı kadın kolu PYJ’dir,.

PYJ Nedir?, PYJ’nin açılımı;

PYJ, YPG’nin kadın kolu olarak Suriye’de çatışmada bulunan Suriyeli Kürt kadınlardan oluşmaktadır. Partiya Yekitiya Jinan ( Kadın Savunma Birlikleri) olarak bilinen YPJ, geçtiğimiz günlerde Rauters’in ve CNN’nin haber konusu olmuştu.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika