HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YPG (Yekitiya Parastina Gel) Son Dakika Haberleri

19 Ağustos 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » YPG (Yekitiya Parastina Gel) Son Dakika Haberleri

Suriye’nin Kürt Bölgesi Rojava’da El kaideci çetelerin saldırıları karşısında direnen ve Rojava’yı ölümüne savunan YPG tugayları ile El Kaideci çeteler arasında çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. El Kaideci çetelerin Kürt milislere yönelik saldırıları devam ederken Baas yönetimi de bugün Rojava kentlerinden Derik’e hava saldırısı düzenledi. Esad’a bağlı birliklerin helikopterlerle düzenlediği hava saldırısında 1 kişi öldü 10 kişi de yaralandı.

İşte Rojava ve Rojava’yı Savunan PYD’nin Askeri Kolu YPG Tugaylarının Son Dakika Haberleri

El Kaideci Çeteler Til Ebyad Kentinde Kürtleri Sürgün Edip Vahşi Katliamlara Yapmaya Devam Ediyor

El Kaide’ye bağlı silahlı gruplar bazı yerleşim yerlerinde Kürtleri evlerini terk etmeleri yönünde tehdit ederken, insan kaçırma ve yağmalama olayları gibi suçlar işlenmeye devam ediyor.

El Kaide’ye bağlı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Nusra Cephesi ile Ehrar El-Şam Taburları, Türkiye ile sınırı olan Til Ebyad’da (Girê Spî) sivil insanları alıkoymaya ve Kürtlere ait evleri yağmalamaya devam ediyor.

El Kaide bağlantılı Welid El Sixne ve Sewaq El Rehman gruplarının Pazar günü akşam saatlerinde Tel Abyad’ın “Lel” olarak bilinen Zorava mahallesine girerek Kürtlere ait evleri yağmaladı ve bunları “ganimet” olarak aralarında paylaştılar.

El Sixne grubu Ehrar El Şam’a,  Sewaq El Rehman grubu ise Ebdula El-Îdo’nun liderliğini yaptığı Irak Şam İslam Devleti örgütüne bağlı.

Çetelerin yerleşim yerinin çevresine kurdukları kontrol noktalarında durdurdukları Kürtleri alıkoyarak, bilinmeyen yerlere götürdüğü öğrenildi. Çetelerin, soy isimlerinden hareketle etnik kimliklerinin Kürt oldukları anlaşılan insanları kaçırdığı belirtiliyor.

Ayrıca çete gruplarının Pazar günü akşam saatlerinde çevreye rast gele ateş açarak halka korku yaymaya çalıştığı öğrenildi. Bölge sakinleri çete gruplarının çatışmalardan çıktıktan sonra şehir merkezine dağılarak Kürtleri,  evlerini ve beldeyi terk etmesi yönünde tehdit ettiklerini bildirdi.

Bugün sabah saatlerinde ise Ehrar El Şam Taburları, Til Findir ve Til Exder köylerine girerek, halka köyleri terk etmemeleri halinde evleri başlarına yıkacakları tehdidinde bulundu.

ypg_haber (1)

Baas Yönetimi Derik’e Saldırdı, 1 Ölü 9 Yaralı

Alınan bilgilere göre bugün saat 09.30 sıralarında Baas rejimi helikopterleri Derik kentini bombaladı. Helikopterlerden atılan roketlerden biri kentteki bir durak yakınına düşerken, diğeri Taca Sor ve Zorava mahalleleri yakınına isabet etti.

Saldırıda 28 yaşındaki Seid Umer Heci isimli bir kent sakini hayatını kaybederken, 9 kişi de yaralandı. Bombalama sonucu çevrede maddi hasar oluştu.

Bombaların yol açtığı zararları gösteren fotoğraflar yayınlan ANHA ajansına göre yaralıların isimleri şöyle: Zorava Mahallesi’nde ikamet eden Hewlêr Mihed Ibrahîm (5), Aya Mihemed Ibrahîm (3) ve Mihemed Ibrahîm (8) isimli kardeşler ile durak yakınında yaralanan Jiyan Ebas (11), Umer Hesen Murad (12), Yûsif Lehdo (45), Elî Xelîl Sefo, Hemza Îsmaîl Murad(22).

Baas rejimi helikopterleri Dêrik’ten sonra saat 10.45’te ise Girkê Legê’nin güneyindeki Sêgirka Çolê Köyü’nü bombaladı. Saldırıda can kaybı yaşanmadığı bildirildi.

Rejimin bu saldırıları, El Kaide bağlantılı grupları Rojava’ya yönelik saldırılarını tırmandırdığı bir döneme denk geldi.

 

Dört Tarafı Kuşatılan Rojava’da İlaçlar Tükendi

4 Tarafı  kuşatma altında bulunan Rojava’ya tıbbi yardımların gelmemesi üzerine mevcut ilaç ve serumlar tükendi. Çocuk felci aşısının tükenmesi sonucu 0-6 yaş arasındaki çocuklara zorunlu yapılması gereken kızamık ve felce karşı aşılar yapılamıyor. Dêrik’teki Devlet Hastanesi’nde doktorların bölgeyi terk etmesi üzerine sadece intörler (Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri) hastaları tedavi etmeye çalışıyor. Diyaliz makinalarının yetersiz oluşu nedeniyle 2 hasta yaşamını yitirirken, sadece Dêrik’te 50 diyaliz hastasına 3 makine hizmet veriyor.

Kuzey’de Türkiye ile  Doğu’da Federal Kürdistan Hükümeti’nin sınır kapılarını kapatması, Batı’da ve Güney’de ise radikal İslamcı grupların geçiş noktalarını tutması sonrasında Rojava’ya acil ihtiyaç olan ilaç ve serum gibi tıbbi malzemeler gönderilemiyor.

Hastanelerdeki mevcut ilaç ve serumlar birçok ilçede tükenirken, Qamışlo gibi büyük kentlerde ise ilaç ve tıbbi malzeme bitmek üzere.

ypg_haber

YPG, Rimelan Bölgesini Ölümüne Savunuyor

Suriye petrolünün  yüzde 60’ının bulunduğu Rimelan bölgesi için büyük bir savaş veriliyor.PYD’ye bağlı YPG güçlerinin ele geçirdiği Rimelan petrol yataklarını alabilmek için El Kaideci  El Nusra güçleri sık sık saldırılar düzenliyor.

ypg_rimelan

Suriye’de çatışan bütün kesimlerin hedefinde bulunan, Rimelan bölgesi , Til Koçer ve Cibis bölgelerindeki petrol yatakları, Kerkük bölgesi kadar önemli görülüyor ve bu bölgenin kontrolü için büyük bir savaş veriliyor.

Kaynak-Dış Haberler,ANF-Anha Haber Ajansı,BBC Türkçe

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika