HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yusuf el Türki Kimdir?

13 Şubat 2015
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Yusuf el Türki Kimdir?

ABD’nin IŞİD’e karşı operasyonları sırasında Bursalı El Kaide militanı Yusuf el Türki 38 yaşındaki Ümit Yaşar Toprak öldürüldü. Toprak’ın El Nusra cephesinde kanas tim komutanı olduğu hem Esad ve hem IŞİD’e karşı savaştığı öğrenildi. Ayrıca eşi ve 5 çocuğunu Bursa’da ailesinin yanına bırakarak Suriye’ye giden El Kaide komutanı Toprak’ın ABD Başkanı George W.Bush’a suikast palanlayan örgütün üyesi olmaktan gözaltına alınıp serbest bırakıldığı belirlendi.

 

 

Bursa Merkez Osmangazi İlçesi’nde mermercilik yapan Ümit Yaşar Toprak, iddiaya göre iki ay önce Esad ve IŞİD’e karşı savaşmak üzere, eşi ve 5 çocuğunu aynı binada oturdukları ailesine bırakarak El Kaide bağlantılı El Nusra örgütüne katıldı. Bu süre içerisinde ailesini zaman zaman ailesiyle telefonla görüştüğü önü sürülen Toprak’ın bu Sabah ABD’nin IŞİD ve El Kaide bağlantılı örgüte yönelik hava saldırısında öldürüldüğü ortaya çıktı. El Nusra Cephesi’nde kanas birliğinin tim komutanı olduğu öne sürülen Toprak’ın, 2012 yılında da Irak’a gittiği ve bir süre kaldıktan sonra Bursa’ya döndüğü öğrenildi. Hava saldırısında hayatını kaybeden Ümit Yaşar Toprak’ın ailesi, konuyla ilgili konuşmak istemediklerini belirterek görüşme talebini reddettiler.

Ümit Yaşar Toprak, 2004 yılı Nisan ayında Türkiye’ye gezi düzenleyecek olan dönemin ABD Başkanı George W.Bush’a suikast hazırlığı yaparken, Bursa polisi tarafından çökertilen El Kaide bağlantılı Ensar El İslam örgütü üyesi olmaktan, kardeşi ile birlikte gözaltına alınmıştı

Tutuklanan ağabeyi mahkemede bu suçtan hüküm giyerken, tutuksuz yargılanan ve beraat eden Toprak ise DHA muhabirinin sorularını cevaplamıştı. Ümit Yaşar Toprak yaptığı açıklamada, Amerika ve İsrail’in saldırgan politikalarını nefretle ve lanetle karşıladıklarını söylemişti.

Kaynak-Milliyet

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika