HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Zebur’da Hz. Mehdi’nin hâkimiyet dönemi nasıl anlatılıyor?

27 Nisan 2015
Ana Sayfa » Genel Haberler » Zebur’da Hz. Mehdi’nin hâkimiyet dönemi nasıl anlatılıyor?

Peygamberimiz’in hadislerinde de, Hz. Mehdi’nin zuhurunun, Allah’ın vahyi olan tüm kitaplarda haber verildiği şöyle bildiriliyor:

Naim buyurdu ki: Ben Hz. Mehdi’yi Peygamberlerin suhufunda (sahifelerde; Adem, Şit, İdris ve İbrahim Peygamberlere indirilen sahife şeklindeki kitaplarda) şöyle bulurum: “Hz. Mehdi’nin amelinde ne zulüm ne de ayıp yoktur.” (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 21)

Hz. Mehdi’nin zuhuru tüm kutsal kitaplarda haber verilmiştir. Tevrat ve Kitabı Mukaddes’in Mezmurlar bölümünü oluşturan Zebur, Kuran ayetleri ve Peygamber Efendimiz (sav)’in hadisleri ile mutabık olan ve zaman içinde değiştirilmeden korunmuş bölümler içermektedir. Kuran’da, “Andolsun, Biz Zikirden (Tevrat’dan) sonra Zebur’da da: “Şüphesiz Arz’a salih kullarım varisçi olacaktır” diye yazdık. (Enbiya Suresi, 105) ayetiyle, Hz. Mehdi (as)’ın gelişinin ve dünya hakimiyetinin, Tevrat ve Zebur’da da müjdelendiği haber verilmektedir.

MA-yazi 358

Tevrat ve Zebur’u incelediğimizde, bu gerçeğin oldukça detaylı ve Kuran ayetleri ve hadislerle mutabık şekilde bildirilmiş olduğunu görüyoruz.  Hak olan söz konusu bölümlerin içinde, “Maşiyah”, “Kral Mesih”, “Shiloh (gönderilmiş olan, Allah’ın armağanı)” ve çeşitli başka isimlerle Hz. Mehdi’nin zuhuru ve dünya hâkimiyeti anlatılmış, Hz. Mehdi’nin zuhurundan önceki ve sonraki dönem de tarif edilmiştir.

Şimdi sizlere Zebur’da Hz. Mehdi’nin hâkimiyet döneminin nasıl anlatıldığından bahsetmek istiyorum:

Sen Rab’be güven ve iyilik yap… Rab’den zevk al, O senin içindeki istekleri yerine getirecektir.Her şeyi Rab’be bırak, O’na güven. Rab’be umut bağlayanlar yeryüzünün varisi olacaklardır. (Mezmurlar, 37:3-9)

Alçakgönüllüler ülkeyi miras alacak, derin bir huzurun zevkini tadacak…. Çünkü kötülerin gücü kırılacak, ama doğrulara Rab destek olacak. Rab salihlerin her gününü gözetir, onların mirası ebedi olacaktır. (Mezmurlar, 37:11, 17-18)

Yeryüzünün dört bucağı anımsayıp Rab’be dönecek, ulusların bütün soyları O’nun önünde yere kapanacak. Çünkü egemenlik Rab’bindir… (Mezmurlar, 22:27-28)

“… Davud soyundan güçlü bir kral [Hz. Mehdi] çıkaracağım, meshettiğim [seçtiğim] kralın soyunu ışık olarak sürdüreceğim. Düşmanlarını utanca bürüyeceğim, ama onun başındaki taç parıldayacak.” (Mezmurlar, 132:17-18)

Rab’den korkan o adam kimdir? Canı iyilikte oturacak; onun soyu yeryüzünün varisi olacaktır. Rab’bin sırrı ondan korkanlara olacaktır… (Mezmurlar, 25:12-14)

Sağladığın zaferle büyük yüceliğe erişti, onu [Hz. Mehdi’yi] görkem ve büyüklükle donattın. Üzerine sürekli bereket yağdırdın, varlığınla onu sevince boğdun. Çünkü Kral [Hz. Mehdi (as)] Rab’be güvenir, Yüceler Yücesinin sevgisi sayesinde sarsılmaz. (Mezmurlar, 21:5-7)

Kralın [Hz. Mehdi’nin] adı sonsuza dek yaşasın, Güneş durdukça adı var olsun, onun aracılığıyla insanlar kutsansın, bütün uluslar “Ne mutlu ona” desin! (Mezmurlar, 72:17)

Okların sivridir, kral düşmanlarının yüreğine saplanır [Hz. Mehdi’nin sözleri çok hikmetli ve etkili olacak, dinsiz ideolojileri kökten etkisiz hale getirecektir], halklar ayaklarının altına serilir [tüm insanlar Hz. Mehdi’ye tabi olacaklardır]. (Mezmurlar, 45:5)

[Hz.Mehdi] egemenlik sürsün denizden denize, Fırat’tan yeryüzünün ucuna dek! (Mezmurlar, 72:8)

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : , ,
Tema Fabrika